Apgūst zināšanas par atjaunojamo enerģiju mazās mājsaimniecībās

 67348436 10214334995719310 3017359957327609856 o        2019.gada vasarā, Starptautiskā LEADER projekta “OFF GRID: Atjaunojamā enerģija DARI PATS” ietvaros, par to kā pašiem izgatavot un uzstādīt saules paneļu autonomu sistēmu, saules kolektoru siltajam ūdenim un dažādām kājminamām iekārtām mācījās 160 dalībnieki no Vidzemes, Kurzemes un Latgales. Apmācības tika piedāvātas bez maksas un izsauca lielu interesi.

        Vislielākā interese bija par Saules paneļiem un to autonomu sistēmu uzstādīšanu. Kopā 83 dalībnieki apmeklēja šīs darbnīcas. Darbnīcu dalībnieki savās atsauksmēs pauž viedokli, ka šādas darbnīcas vajadzētu piedāvāt vēl plašākam interesentu lokam, jo interese ir liela, bet trūkst zināšanu un profesionāla padoma. Daudzi dalībnieki arī atzina, ka sabiedrībā valda nepareizi priekšstati, ka, piemēram, saules paneļi Latvijā īsti neatmaksājas un ir dārgi.
Savukārt saules paneļu darbnīcu vadītājs Tallinas Tehnoloģiju universitātes eksperts PhD Indreks Roasto šo viedokli spēja apgāzt – ir augusi saules paneļu kvalitāte un efektivitāte, tie enerģiju ražo pat dienās bez saules. Savukārt to cena pēdējo gadu laikā strauji samazinās, tādēļ savā mājsaimniecībā ieviest saules paneļus ir saimnieciski un arī ekoloģiski gudrs risinājums, kas neprasa milzu ieguldījumus. 
        Darbnīcas par Saules kolektoriem vadīja Fizikālās enerģētikas institūta eksperts Dr.sc.ing. Andrejs Snegirjovs. Darbnīcu laikā tika izgatavotas un uzstādītās trīs autonomas Saules kolektoru sistēmas, kuras sasilda ūdeni pat līdz 60 grādiem. Demonstrācijas nolūkos šīs iekārtas ir aprīkotas ar dušu, lai interesenti varētu pārliecināties par iekārtas darbību.
        Neparastas darbnīcas interesentiem piedāvāja Ērmriteņu eksperts Gatis Kreicbergs un Ilgtspējības pētnieks un aktīvists Elgars Felcis. Viņi iepazīstināja dalībniekus ar iekārtām, kas darbināmas ar cilvēka spēku, minot pedāļus. Tā iespējams, minot pedāļus, darbināt elektroģeneratoru un uzlādēt akumulatoru. Vai arī - darbināt veļas mašīnu, kravas velosipēdu, ūdens sūkni, augļu rīvi vai kājminamu traktoru.
         Projekts vēl turpināsies līdz 2020.gada decembrim. Pēc projekta pabeigšanas interesenti varēs iepazīties ar izgatavotajām iekārtām klātienē trīs saimniecībās projekta īstenotāju teritorijās – Abulas lauku partnerībā, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerībā „Kaimiņi” un Liepājas rajona partnerībā. Projektā iesaistītie eksperti gatavo izgatavoto iekārtu izgatavošanas instrukcijas un tās būs brīvi pieejamas interesentiem internetā pēc projekta pabeigšanas.
Projekta vadītāja Līga Krūmiņa-Krīgere

Sadarbības partneri

Smiltenes novads

zm logo

lad-logo - labajā sānā

laukutikls

latvijas lauku forums

ES Abulas